Trump összetörte az ukrán NATO-álmokat – Mandiner Harctér
Donald Trump beiktatásához közeledve már Zelenszkij is tárgyalna a fegyverszünetről, de feltételekkel. Az ukrán elnök NATO-tagságot szeretne, de erről Trump hallani sem akar.
Tévedésben vannak azok, akik fordított irányú szállításokkal akarják rendezni Ukrajna gázellátási problémáit – jelentette ki Vlagyimir Putyin, aki szerint Oroszország kész korlátozni az Európába jutó gáz mennyiségét. Putyin szerint az oroszok meg fogják védeni gazdasági érdekeiket.
Vlagyimir Putyin orosz államfő kijelentette pénteken, hogy országa kész korlátozni az Európába irányuló gázszállításokat, ha Ukrajnát reverz (fordított irányú) szállításokkal fogják ellátni gázzal. A Ria Novosztyi orosz hírügynökség pénteken késő este jelentette, hogy Putyin franciaországi útjának befejeztével beszélt erről újságíróknak.
„Nagyon nagy kockázatok vannak. Ha valaki reverzszállításokkal akarja rendezni Ukrajna gázellátási problémáit, két dolog miatt is tévedésben van. Egyrészt: ha meglátjuk, hogy valaki megsérti a gázszállítási megállapodásokat, csökkenteni fogjuk a (gáz)mennyiséget, és egyszerűen fizikailag nem lesz elegendő gáz az európai piacon” –mondta Putyin, aki a második problémának a gázadósságot nevezte, nyilvánvalóan Ukrajnára célozva. Putyin kijelentésével összefüggésben az UNIAN hírügynökség emlékeztetett arra, hogy Ukrajna megpróbálja diverzifikálni a gázszállításokat: reverzszállításokról tárgyal Lengyelországgal, Magyarországgal, Szlovákiával és Romániával.
A Naftogaz ukrán gázipari cég május közepén jelentette be, hogy Ukrajna szerződött az egyik legnagyobb európai gázipari céggel, amely hamarosan reverz gázszállítás keretében juttat földgázt Magyarországról Ukrajnának. A megállapodással összhangban nem hozta nyilvánosságra a szóban forgó cég nevét. A szlovák Eustream gázszállító vállalat várhatóan szeptember 1-jén kezdi meg a reverzgázszállításokat Ukrajnába. Az orosz gázipari óriás, a Gazprom az érvényben lévő szállítási szerződések értelmében vétójoggal rendelkezik a szállítási irány megfordításának kérdésében.
Putyin Deauville-ben a normandiai partraszállás 70. évfordulója alkalmából tartott rendezvény után azt is kijelentette: Oroszország kénytelen lesz intézkedéseket hozni saját gazdaságának, piacának a védelmére, ha aláírják Ukrajna és az Európai Unió közötti társulási szerződést. Az orosz államfő nem zárta ki ugyanakkor annak a lehetőségét sem, hogy Oroszország esetleg humanitárius segélyt nyújt Délkelet-Ukrajna számára.
Putyin a sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy informális, negyedórás találkozót tartott Petro Porosenko megválasztott ukrán elnökkel. Putyin a beszélgetés után szükségesnek nevezte a büntető jellegű hadművelet beszüntetését Ukrajna délkeleti részében. A politikus egyébként kedvezően értékelte Porosenko készségét az ukrajnai helyzet megoldására. Ha ez meg is valósul – mondta –, akkor az orosz-ukrán kapcsolatokat más területeken is bővíteni lehet. A Rosszija 24 állami hírtelevízió jelentése szerint Vlagyimir Putyin közölte: „nem tudom nem üdvözölni Porosenko úr álláspontját azzal kapcsolatban, hogy késedelem nélkül meg kell állítani a vérontást Kelet-Ukrajnában”. Az orosz elnök hozzátette, hogy a megválasztott ukrán államfőnek van terve a vérontás megakadályozására, de továbbiakat nem árult el róla.
Putyin hangsúlyozta: az ukrán helyzet rendezésével kapcsolatosan nem Ukrajna és Oroszország egymás tárgyalópartnere, mivel szerinte Oroszország nem részvevője a konfliktusnak. Így szerinte a kijevi hatóságoknak a keleti országrész föderalizációját követelőkkel kell közös asztalhoz ülniük. Az orosz államfő azt mondta, hogy Porosenkóval nem ejtettek szót az orosz-ukrán gázvitáról a negyedórás beszélgetés során. Közölte ugyanakkor, hogy a Gazprom és ukrán partnere, a Natfogaz közel állnak a végső megállapodáshoz.